Raziskovanje

PERSIST

Ime projekta: Patients-centered SurvivorShIp care plan after Cancer treatments based on Big Data and Artificial Intelligence technologies

Akronim projekta: PERSIST

Spletna stran/povezave: https://cordis.europa.eu/project/rcn/225744/factsheet/en

LinkedIn povezava:https://www.linkedin.com/company/persist-oncology/

Naročnik projekta: Evropska Komisija – H2020, RIA


Časovni okvir: 01.01.2020 – 28.02.2023

Vrednost projekta: 5065106,25 €

Višina sofinanciranja: 5065106,25 €

Nosilec projekta na UM FERI: dr. Izidor Mlakar

Koordinator projekta: FUNDACION CENTRO TECNOLOXICO DE TELECOMUNICACIONS DE GALICIA (GRADIANT),

Sodelujoče organizacije: FUNDACION CENTRO TECNOLOXICO DE TELECOMUNICACIONS DE GALICIA (ES), SERVIZO GALEGO DE SAUDE (ES), IT CORPORATE SOLUTIONS SPAIN SL (TR), UNIVERZA V MARIBORU, FAKULTETA ZA ELEKTROTEHNIKO, RAČUNALNIŠTVO IN INFORMATIKO (SI), UNIVERZITETNI KLINICNI CENTER MARIBOR (SI), HAUTE ECOLE SPECIALISEE DE SUISSE OCCIDENTALE (CH), LATVIJAS UNIVERSITATE (LV), CYBERETHICS LAB SRLS (IT), CENTRE HOSPITALIER UNIVERSITAIRE DE LIEGE (BE), SYMPTOMA GMBH (AT), RUBYNANOMED, UNIPESSOAL LDA (PT), NATIONAL PATIENTS ORGANISATION (BG)

Logo: (v izdelavi)

Povzetek projekta:

V Evropi vsako leto za rakom na novo oboli več kot 3 milijone ljudi. Zahvaljujoč raziskav in napredku na področju zgodnjega odkrivanja se je stopnja preživetja bolnikov v zadnjih desetletjih povečala. Študija objavljena v World Cancer Research Fund razkriva, da je v mnogih evropskih državah 5-letna stopnja preživetja žensk z diagnozo raka dojke I ali II stopnje 80% ali 90%. Znanstvena razkisava znotraj Evropske Unije, objavljena leta 2018 navaja, da bo kolorektalni rak odgovoren za drugo največje število smrti zaradi raka, z 98,000 smrtnimi primeri pri moških in 79,400 pri ženskah; kljub temu pa se je od leta 2012 standardizirana stopnja umrljivosti pri moških zmanjšala za 6.7% in 7.5% pri ženskah.

Zdravljenje raka je bilo dolgo časa edini oz. glavni poudarek v raziskavah. Sedaj pa je napočil čas, da se pozornost in prizadevanja usmeri tudi k ‘dolgotrajnim bolnikom’; namreč tistim, ki preživijo to bolezen in potrebujejo dolgoročno medicinsko in ne-medicinsko nego,. Ustrezna nega jim lahko pomaga ohraniti njihovo neodvisnost in omogoči kar seda visoko kakovost življenja in integracije. To je tudi glavni cilj projekta PERSIST in sodelujočih partnerjev.

Projekt PERSIST je odobren v klicu Big data and Artificial Intelligence for monitoring health status and quality of life after the cancer treatment (SC1-DTH-01-2019). Osredotoča se na težave, s katerimi se soočajo bolniki, ki preživijo raka dojke in debelega črevesa. V ta namen bodo strokovnjaki razvili inovativni ekosistem, ki bo temeljil na tehnologijah umetne inteligence in velikih podatkih za podporo pri odločanju zdravnikov, ki bo prispeval k optimalnim odločitvam pri zdravljenju. Celotni sistem bo na eni strani vključeval komponento za podporo kliničnih odločitev. Le ta bo temeljila na novih modelih analiz zdravstvenih podatkov. Na drugi strani pa, komponento za oddaljeno in personalizirano spremljanje posameznega pacienta (t.i. mHealth sistem). V sklopu projekta bodo partnerji razvili še platformo masovnih podatkov, ki bo združila oba komponenti in ju povezovala z digitalnimi zapisi o pacientih (t.i. Electronic Health Records (EHRs)), ki se uporabljajo v bolnišnicah.

Projekt predvideva validacijo preko transnacionalnega pilota z več kot 150 pacienti in 32 zdravstvenimi delavci iz 4 različnih držav. Le ti bodo odločilno vplivali tudi na vzpostavitev metodologije, ki zajema od oblikovanje začetnih faz projekta pa vse do njegovega zaključka.