Rektorjev dan 2021
Datum objave: 29. januar 2021 | Datum poteka: 6. februar 2021 | Avtor: Pia Prebevšek
Novica je potekla!
Ker trenutna situacija še ne omogoča izvedbe rektorjevega dneva v živo so letošnje nagrade in priznanja podelili na daljavo. Pri tem se je rektor UM, prof. dr. Zdravko Kačič, zahvalil vsem nagrajenkam in nagrajencem, ki so s svojim delom, izrednimi uspehi, dosežki in zaslugami pomembno prispevali k uveljavitvi in razvoju Univerze v Mariboru.
Nagrajenci iz FERI so:
Nagrado za vrhunske uspehe, dosežke in zasluge na znanstvenoraziskovalnem in izobraževalnem področju je prejel doc. dr. Muhamed Turkanović.
Doc. dr. Muhamed Turkanović je s svojim delom in izjemnimi rezultati na področju tehnologije veriženja blokov pomembno prispeval k razvoju in ugledu Univerze v Mariboru, ki se je tudi v mednarodnem prostoru uveljavila kot nosilka vrhunskih znanj ter raziskovalnega potenciala in dosežkov, povezanih s tehnologijo Blockchain. Je vodja skupine Blockchain Lab:UM, ki deluje na Inštitutu za informatiko na UM FERI. Eden pomembnejših rezultatov raziskovalno-razvojnega dela skupine pod njegovim vodstvom, je platforma EduCTX. Dr. Turkanović je koordinator dveh mednarodnih projektov, Interreg Alpine Space Smart Villages in H2020 projekt DE4A Digital Europe for All. Je tudi vodja DIH (Digital Innovation Hub) na UM. Ob svoji izjemni bibliografiji, ki vključuje objave v revijah najvišjega ranga, vabljenih predavanjih na mednarodnih konferencah, sodelovanju z gospodarstvom, svoje znanje in bogate izkušnje tudi uspešno prenaša na mlajše generacije, tako z mentorstvo kot organizacijo počitniških šol.
Priznanje za izjemne uspehe, dosežke in zasluge na znanstvenoraziskovalnem in izobraževalnem področju je prejel doc. dr. Tomaž Kosar.
Doc. dr. Tomaž Kosar raziskovalno deluje na področju domensko-specifičnih jezikov in programskega inženirstva. Njegovo raziskovalno delo je vse bolj odmevno. V zadnjih desetih letih je zbral 493 čistih citatov. Glede na uspešno znanstvenoraziskovalno delo je v letu 2019 dobil povabilo Monash University, Melbourne, Avstralija, za 6 mesečno raziskovalno delo kot gostujoči raziskovalec. Uspešno pridobiva razvojne projekte s podjetjem DeweSoft.V tem času so bili izvedeni številni projekti, kot npr. projekt »Razvoj domensko-specifičnega modelirnega jezika Sequencer«. Je tudi zelo aktiven pri promociji tehniških poklicev. S svojim znanstvenoraziskovalnim ter vzgojno-izobraževalnim delom pomembno prispeva k celovitemu razvoju Univerze v Mariboru.
Priznanje za dolgoletno uspešno, natančno, samostojno, prizadevno, zanesljivo in strokovno delo ter prispevek k ugledu in razvoju fakultete je prejel Matjaž Potočnik.
Matjaž Potočnik je zaposlen v Računalniškem centru, kjer opravlja dela sistemskega vzdrževalca. Svoje delo opravlja vestno in strokovno. Za opravljanje del in nalog je potrebno nenehno izobraževanje in sploh, v trenutnih razmerah tudi ambicioznost in pripravljenost, da je za dosežen rezultat potrebno veliko več časa in novega znanja, da je delo opravljeno na način, da zadosti zahtevanim in zahtevnim pogojem. Matjaž Potočnik je vedno pripravljen pomagati in sprejemati nove izzive. Pomemben pa je tudi njegov prispevek na področju zagotavljanja varnostne politike na FERI.
Perlachovo nagrado za študijsko leto 2019/2020 za raziskovalno delo na področju tehniških ved je prejel Aljaž Jeromel.
Aljaž Jeromel je v raziskovalnem delu predstavil novo izgubno metodo stiskanja risanih slik. Predstavljena metoda deluje v osmih korakih, od katerih so izgubni le prvi trije. Eksperimenti so pokazali, da je predstavljena metoda v povprečju vsaj štirikrat učinkovitejša od drugih metod za stiskanje risanih slik.Metoda, ki jo je razvil, je prva, ki za stiskanje homogenih območij uporablja kombinacijo verižnih kod in metod transformacij nizov, zaradi česar omogoča veliko učinkovitejše stiskanje od sorodnih metod. Je tudi prva metoda, ki dodatno stiskanje doseže z zlitjem podobnih barv za manjšo velikost barvne palete.
Perlachovo priznanje za študijsko leto 2019/2020 za znanstvenoraziskovalne dosežke na področju družboslovnih ved, sta priznanje prejeli:
- Živa Šuta s Pravne fakultete Univerze v Mariboru
- Klara Avsec s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru
Klara Avsec in Živa Suta sta že tekom projekta WHISTLE pripravljali tisti del skupnega poročila, ki se je nanašal na direktivo EU. Pri tem sta sodelovali tako, da se je Živa Šuta osredotočila na deskriptivni del in postopek sprejemanja direktive, Klara Avsec pa se je osredotočila na kritike ter tiste šibke točke direktive, ki najbolj prizadenejo prav novinarsko stroko. Slednje je bilo posebej koristno, saj Klara Avsec deluje kot novinarka za časnik Večer. Pri tem sta delovali samostojno ter v duhu multidisciplinarnega timskega dela. Pomagali sta tudi pri pripravi končne verzije članka, in sicer v zvezi s posameznimi vsebinskimi vprašanji, pa tudi pri urejanju virov (v glavnem delo po navodilih) in prevajanju v angleški jezik. Znanstveni članek The European Whistleblowing Directive: A Legislative Barrier Between Journalists and their Sources?, v soavtorstvu doc. dr. Mihe Šepca, prof. dr. Suzane Žilič Fišer, asist. Jana Stajnka, Tamare Dugar, Klare Avsec in Žive Šuta.
Rektorjevo nagrado za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji na podlagi predlogov matičnih fakultet je prejela Tjaša Heričko.
Uspešno študijsko pot je po diplomi nadaljevala na magistrskem študijskem programu druge stopnje Informatika in tehnologije komuniciranja. Njena povprečna ocena vseh predmetov na drugi stopnji je bila 10. Že med študijem na prvi in drugi stopnji je bila vključena v več raziskovalno razvojnih projektov, s čimer je pridobita dodatne bogate kompetence, znanja in veščine. Rezultati njenega dosedanjega dela na doktorskem študiju potrjujejo, da je izjemno talentirana, angažirana in disciplinirana študentka.
Seznam vseh nagrajencev UM najdete tukaj.
Iskreno čestitamo!