Novice

Novice 1 do 12 od 12 RSS vir

Izr. prof. dr. Sašo Karakatič med nagrajenci Nagrade Univerze v Mariboru za pedagoško odličnost

Datum objave: 10. oktober 2024 | Datum poteka: 31. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Danes, 10. 10. 2024, je na rektoratu Univerze v Mariboru potekala prva slovesna podelitev Nagrade UM za pedagoško odličnost, s katero univerza prepoznava izjemne dosežke na področju poučevanja. Med prejemniki za študijsko leto 2023/24 je bil tudi izr. prof. dr. Sašo Karakatič za kar mu iskreno čestitamo.

Izr. prof. dr. Sašo Karakatič je prejel je nagrado za izjemno delo pri učni enoti Informatika v medijih, kjer študentom na inovativen način približuje snov ter razvija njihovo kritično razmišljanje. Več o podelitvi si lahko preberete tukaj.

Priložnost za raziskovanje v tujini: ASEF Junior Fellowship – Spletna informativna ura v torek 15. oktobra 2024

Datum objave: 8. oktober 2024 | Datum poteka: 16. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

ASEF (American Slovenian Education Foundation) vabi k prijavi na program ASEF Junior Fellowship 2025 – Raziskovanje v tujini, ki slovenskim študentom omogoča 10-tedenski raziskovalni obisk na uglednih tujih univerzah pod vodstvom priznanih mentorjev. Program nudi vrhunsko podporo pri pridobivanju mednarodnih raziskovalnih izkušenj.

Spletna informativna ura: 15. oktober 2024 ob 16:00 (povezava do dogodka)
Za študente inženirstva, matematike in računalništva organizirajo spletno informativno uro, kjer bodo predstavili vsebino programa in postopek prijave ter odgovorili na vaša vprašanja.

Prisotna bosta bivša štipendista:

  • Frenk Dragar, magistrski študent umetne inteligence, raziskoval na Univerzi v Kaliforniji, Berkeley

  • Adrian Mladenić Grobelnik, mladi raziskovalec na Inštitutu Jožef Stefan, raziskoval na Univerzi Stanford

Prijave za informativno uro so možne do 14. oktobra 2024na povezavi: https://shorturl.at/PSc8z

Prijave na štipendijski program so odprte do 3. novembra 2024. Za več informacij obiščite spletno stran asef.net ali nas kontaktirajte na info@asef.net.

Prvi slovenski nanosatelit TRISAT ponosno zapustil vesolje

Datum objave: 7. oktober 2024 | Datum poteka: 31. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Misija satelita TRISAT se je zaključila v noči iz 29. na 30. september 2024. S ponosom smo se v začetku prejšnjega tedna poslovili od nanosatelita TRISAT, ki je Sloveniji prislužil naziv “vesoljske nacije” in se v zgodovino slovenskega naroda za vedno zapisal kot prvi slovenski nanosatelit, ki je v celoti zasnovan, izdelan in sestavljen v Republiki Sloveniji.

Spomnimo: Univerza v Mariboru (UM) je po več kot desetletju raziskav in razvoja, skupaj s slovenskim podjetjem SkyLabs, v letu 2020 uspešno utirila prvi slovenski satelit. Le-ta je, kljub izzivom takratnega časa, 3. septembra 2020, v vesolje poletel z evropsko raketo VEGA. Uspešna izstrelitev se je zgodila po tem, ko je julija 2019 zaradi nesrečnega poleta VV15 nosilne rakete Vega, odpadla prva izstrelitev, druga izstrelitev pa je odpadla marca 2020 zaradi razglašene pandemije COVID-19. Kasneje je neugodna smer višinskih vetrov proti celini v Francoski Gvajani, od koder je v vesolje poletela nosilna raketa VEGA, poleti 2020 večkrat preprečila izstrelitev, saj je obstajala možnost, da bi ob morebitni napaki poleta deli rakete in tovora padli na celino. Uspešna izstrelitev se je tako zgodila komaj v začetku septembra 2020.

Prvotno načrtovana misija je predvidevala, da bo TRISAT svojo prisotnost v vesolju nadaljeval do leta 2025, a so sile narave to napoved spremenile. Satelit se je nahajal v okolju (nizka zemljina orbita), v katerem na satelite vpliva mnogo dejavnikov, glavni izmed njih je izjemno redko ozračje, sestavljeno iz redke mešanice plinov, ki satelit upočasnjujejo. Izstrelitev satelita je potekala v času najmanjše Sončeve aktivnosti, ki se pojavi vsakih 11 let, ko se število Sončevih peg zmanjša. Posledično smo bili zadnje leto priča nagli rasti količine Sončevih peg in izbruhov, ki z odlaganjem energije v zgornje plasti atmosfere le-to segrejejo in dvignejo, s čimer povečajo zračni upor, ki deluje na satelit.

Tako se je pričakovana življenjska doba satelita začela krčevito manjšati in posledično je satelit TRISAT iztiril leto prej, kot je bilo prvotno načrtovano. Po izračunih in modelih članov Laboratorija za elektronske in informacijske sisteme na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru je satelit zgorel nekje nad Afriko v nedeljo, 29. septembra 2024, zvečer.

»S tem dogodkom se poslavljamo od majhnega slovenskega predmeta iz vesolja, ki je vase vsrkal več kot petnajst let raziskav in razvoja izjemno zagnane ekipe ter ustvaril “tehnološko seme” za svetlejšo prihodnost tako v raziskovalnem in razvojnem kot tudi poslovnem in izobraževalnem smislu, saj je Slovenijo postavil v vidno polje aktualnih akterjev v vesolju,« je povedal dr. Iztok Kramberger, vodja projekta TRISAT.

Kljub prezgodnjemu koncu življenjske dobe je TRISAT ključno vplival na nadaljnji razvoj slovenskih vesoljskih tehnologij in je pomemben mejnik slovenske znanosti, tehnologije in gospodarstva, saj smo si prvič drznili na pot v vesolje. Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM (UM FERI) smo skupaj s podjetjem SkyLabs sta razvila prebojne tehnologije, s katerimi sta premaknila meje miniaturizacije v svetovnem merilu ter postavila temelje za nove priložnosti. S tehnološko demonstracijo na krovu TRISAT-a so slovenske vesoljske tehnologije dosegle najvišjo stopnjo tehnološke pripravljenosti in omogočile uspešno globalno širitev.

»Uspeh misije TRISAT nas je spodbudil k drznejšim projektom, med katerimi je TRISAT-R, ki v sevalno zelo zahtevnem in rizičnem okolju na 6000 km oddaljenosti že več kot dve leti presega pričakovanja in navdušuje mednarodno skupnost. Naslednja faza v okviru projekta TRISAT bo misija TRISAT-S, ki bo predvidoma v začetku prihodnjega leta poletela v izjemno nizko zemljino orbito,« je dodal vodja projekta,dr. Iztok Kramberger.

Natečaj: Gospodarstvo in mladi

Datum objave: 6. oktober 2024 | Datum poteka: 3. november 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Štajerska gospodarska zbornica in Regionalna gospodarska zbornica Celje skupaj z Inštitutom za medijske komunikacije (FERI, UM) organizirata natečaj za najboljši video na temo gospodarstva med mladimi.

Natečaj je odprt za mlade, ki želijo izraziti svoje ideje in poglede na gospodarstvo prek kratkih video posnetkov do 3 minut. Mladi lahko skozi svoje izdelke predstavijo svoje razumevanje gospodarstva, priložnosti in izzive ter spodbudijo druge k vključevanju v svet podjetništva. Vsebina lahko zajema teme, kot so vključevanje mladih, digitalna transformacija, trajnostni razvoj ter potrebne veščine za delovanje v gospodarstvu. Več informacij o natečaju najdete na spletni strani Medijskih komunikacij (https://medijske.um.si/2024/09/24/natecaj-gospodarstvo-in-mladi/)

Na FERI je potekal študentski simpozij SCORES2024

Datum objave: 4. oktober 2024 | Datum poteka: 31. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Včeraj je na UM FERI uspešno potekal študentski simpozij SCORES2024, ki ga je organiziral Inštitut za računalništvo. Tokrat je bila jubilejna, deseta izvedba simpozija. Izr. prof. dr. Iztok Fister je najprej imel uvodno predavanje o zgodovini dogodka. Sledilo je vabljeno predavanje prof. dr. Bogdana Filipiča iz IJS, ki je predstavil evolucijske algoritme. Na simpoziju je bilo predstavljenih 18 sprejetih študentskih prispevkov. Naslednja izvedba bo prihodnje leto na UL FRI.

Študent Luka Kobale je prejemnik Listine za prispevek k inovacijski dejavnosti študentov

Datum objave: 1. oktober 2024 | Datum poteka: 30. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Ob prazniku Univerze v Mariboru, 12. septembra 2024, je LISTINO ZA PRISPEVEK K INOVACIJSKI DEJAVNOSTI ŠTUDENTOV prejel naš študent Luka Kobale, in sicer za izjemne dosežke na področju inovacijske in podjetniške dejavnosti.

Luka je soustanovitelj in vodja razvoja podjetja 4th.vision, ki se ukvarja z uvajanjem inovativnih digitalnih rešitev v industriji pohištva. Podjetje ponuja napredno interaktivno vizualizacijo s pomočjo tehnologije obogatene resničnosti, ki uporabnikom omogoča prilagajanje izdelkov po svojih željah. Njegov prispevek v podjetju je ključen, saj s svojim predanim delom neprenehoma izboljšuje kvaliteto digitalnih rešitev.

POZDRAV BRUCEV NA FERI

Datum objave: 30. september 2024 | Datum poteka: 15. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

V ponedeljek, 30. septembra 2024, smo na FERI tradicionalno pozdravili svoje nove študente – bruce, ki so s tem dogodkom vstopili na svojo akademsko pot. Dogodek, poln energije in glasbenih presenečenj, je ustvaril posebno vzdušje, kjer so se prepletle generacije in talenti mladih študentov.

Z nagovorom so bruce na FERI pozdravili predstavniki fakultete, ki so poudarili pomen skupnosti in sodelovanja že od prvega dne. Dogodek pa je bil poseben tudi zaradi glasbenih nastopov – študenta FERI-ja Matevž Šavora in Sani Smajić sta skupaj s Saro Namestnik navdušila občinstvo s posebno glasbeno točko presenečenja. Simbolično je ta nastop povezal različne generacije študentov, ki na FERI sooblikujejo živahno študijsko okolje.

Prvi letniki so se že od samega začetka izkazali kot pomemben del fakultetne skupnosti. Na odru je nastopila tudi glasbena skupina Slow Monkeys iz Šolskega centra Celje, v kateri igrata dva nova študenta FERI. Njihova energična in dinamična glasba je občinstvu pokazala, kako hitro se bruci vključijo v obštudijske dejavnosti in prispevajo k raznolikosti fakultetnega življenja.

S tem dogodkom je FERI še enkrat dokazal, da ne gre le za akademsko odličnost, temveč tudi za osebni razvoj in ustvarjalno izražanje študentov na več ravneh. Skupaj s sedanjimi in bodočimi generacijami smo na FERI postavili temelje za uspešno in ustvarjalno študijsko leto.

Lucija Brezočnik, že drugo leto zapored prejemnica priznanja IEEE

Datum objave: 29. september 2024 | Datum poteka: 19. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

IEEE, največje svetovno združenje strokovnjakov s področja elektrotehnike, elektronike, računalništva, informatike, telekomunikacij in sorodnih strok, vsako leto podeljuje priznanja članom, ki so z aktivnostmi spodbujali in prispevali k povečanju članstva organizacije. Za priznanja je odgovoren odbor »IEEE Member Recruitment and Recovery Committee«, ki je Luciji Brezočnik, asistentki na Inštitutu za informatiko, že drugo leto zapored podelil priznanje za njene aktivnosti na tem področju.

Čestitamo!

Razpis za podelitev priznanj UM FERI za leto 2023/2024

Datum objave: 26. september 2024 | Datum poteka: 26. oktober 2024 | Avtor: Katarina Dežan

Skladno s Pravilnikom o podeljevanju priznanj UM FERI z dne 23. 4. 2021 se objavlja Razpis za podelitev priznanj za posamezne izjemne dosežke na FERI.

Predlogi se morajo oddati do vključno 25. 10. 2024 pisno (v zaprti kuverti) ali v elektronski obliki na Intranetu FERI v razdelku Predlogi za priznanja.

Več informacij v prilogah.

Uspešno izveden webinar COMPROMISE o najsodobnejših tehnikah stiskanja podatkov

Datum objave: 24. september 2024 | Datum poteka: 19. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

V ponedeljek 23.09.2024 je potekal uspešen webinar v sklopu projekta COMPROMISE, z naslovom "Univerzalna paradigma stiskanja podatkov na podlagi napovedi in obnove podatkov." Dogodek je pritegnil več kot 60 udeležencev iz priznanih ustanov na nacionalni in evropski ravni, kar potrjuje naraščajoči interes in pomembnost tehnologij za stiskanje podatkov.

Webinar je zajemal vrsto predstavitev vodilnih strokovnjakov, ki so predstavili nove metode in napredke na področju stiskanja podatkov, od 1D do 3D podatkov. Med obravnavanimi temami so bile tehnike skoraj brezizgubnega stiskanja EEG signalov, stiskanje slik s pomočjo strojnega učenja in napredne metode za stiskanje vokselov in površinske geometrije.

Poudariti velja tudi udeležbo predstavnikov industrije, ki so se vključili v diskusijo in zastavili vprašanja, ki so izpostavila praktične vidike uporabe teh novih tehnologij.

Za več informacij o projektu COMPROMISE in prihajajočih dogodkih obiščite https://gemma.feri.um.si/projects/slovene-national-research-projects/j2-4458-data-compression-paradigm-based-on-omitting-self-evident-information/eng/

O projektu COMPROMISE: Projekt COMPROMISE je namenjen razvoju inovativnih rešitev na področju stiskanja podatkov. S sodelovanjem akademskih ustanov in industrije projekt stremi k oblikovanju univerzalnih paradigm stiskanja, ki odgovarjajo na naraščajoče zahteve po podatkih v različnih sektorjih. Partnerja projekta sta UM in University of West Bohemia in Pilsen, Czech Republic

Krajše izobraževanje Uvod v Python za neprogramerje

Datum objave: 14. september 2024 | Datum poteka: 14. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Vabimo vas, da se udeležite krajšega izobraževanja "Uvod v Python za neprogramerje", ki se bo pričelo 14. oktobra 2024. Program je namenjen vsem, ki želijo pridobiti osnovne veščine programiranja v Pythonu. Spoznali boste ključne koncepte, kot so spremenljivke, pogojni stavki, zanke, funkcije ter osnove nevronskih mrež. Izobraževanje bo potekalo v kombinirani obliki in obsega tako predavanja kot praktične vaje.

Za več informacij in prijavo obiščite: https://krajsa-izobrazevanja.feri.um.si/UPyN.

Študentsko progamersko tekmovanje IEEEXtreme 18.0

Datum objave: 14. september 2024 | Datum poteka: 26. oktober 2024 | Avtor: Nina Planinšek

Dodiplomske in podiplomske študente vabimo k udeležbi svetovnega programerskega tekmovanja IEEEXtreme 18.0, ki bo v soboto, 26. oktobra 2024. Tekmovanje poteka na UM FERI (tekmovalni sistem je online) in traja 24 ur. Ekipa je sestavljena iz minimalno enega študenta, največ pa iz treh študentov. Od tega sta lahko največ dva podiplomska študenta (2. ali 3. stopnja).

Programerski maraton IEEEXtreme se letos izvaja že v 18. izvedbi, lani pa se je programerskega maratona IEEEXtreme 17.0 udeležilo več kot 14 tisoč študentov iz 65 držav iz celega sveta.

Kaj ponuja IEEEXtreme?

  • lepe nagrade:
    1. mesto: potovanje in nočitev na katerokoli konferenco IEEE v vrednosti $3.500 za vsakega člana ekipe
    2. mesto: $400 za vsakega člana ekipe
    3. mesto: $300 za vsakega člana ekipe
    4.-100. mesto: darilni paket in majica Topcoder za vsakega člana ekipe
  • mreženje s svetovno programersko skupnostjo
  • osebno zaupanje v zvezi z osebnimi veščinami programiranja
  • povratne informacije o tem, v katerih veščinah ste močni in katere veščine še lahko dodatno razvijete

Naloge iz prejšnjih maratonov si lahko ogledate in tudi povadite na strani: naloge.

Prijava interesentov za vprašanja in pomoč je na voljo obrazcu, uradna prijava ekip pa je na IEEEXtreme vTools.

Za pomoč in več informacij nas lahko kontaktirate na:

jani.dugonik@um.si
ales.zamuda@um.si